W życiu większości bardziej zaawansowanych użytkowników komputerów przychodzi chwila że potrzebujemy serwera, jednak zakup serwera dedykowanego to dość duży wydatek, jest na to rozwiązanie – serwer VPS. W tym wpisie zajmę się wyborem i zakupem taniego VPS, w drugiej części zajmę się konfiguracją, natomiast w przyszłych wpisach pojawią się mini poradniki związane z własnym serwerem VPS.

Serwer VPS w Polsce czy za granica? A może w USA?

Ponieważ zakładam że jesteś osobą początkującą w tej dziedzinie i serwer będzie Ci służył głównie do nauki to polecam Ci przede wszystkim wybór taniego serwera. Lokalizacja jest też mniej znacząca i nie powinniśmy odczuć opóźnień. W Polsce tani serwer VPS oferuje firma Mintshost, już od 6,3zł miesięcznie.
Mimo wszystko ja postanowiłem wykupić serwer w USA, ze względu na to że jestem fanem The Walking Dead i kontynuacja serialu będzie emitowana w USA od października, jednak mając IP z Polski, nie możemy oglądać odcinków na bierząco. Zastosowanie serwera VPS rozwiąże ten problem, chociażby poprzez tunelowanie połączeń przez SSH.
Samo wpisanie w Google „cheap VPS” jest dobrym pomysłem, jednak zanim znajdziemy coś sensownego może minąć wiele godzin. Osobiście polecam Ci dwie strony gdzie możesz znaleźć ofertę, są to lowendstock.com oraz lowendbox.com.
Mój wybór to weloveservers.net który daje mi

  • 20GB Disk Space Storage
  • 750GB Bandwidth (100Mbps)
  • 512MB Guaranteed RAM + 768 MB vSwap
  • 1 IPv4 Address

Na tę chwilę są to bardzo dobre warunki. Co do oceny firmy przyjdzie poczekać na ocenę.

Zakup

Wchodzimy na stronę weloveservers.net i wybieramy odpowiedni plan, następnie wpisujemy dowolną nazwę serwera (Hostname), możemy zmienić hasło roota (Root Password), następnie system w moim przypadku jest to Debian 7. Następnie wprowadzamy swoje dane. Oczywiście warto wcześniej przekonwertować pieniądze na PayPalu na USD, zaoszczędzimy dzięki temu. I tak 12$(skorzystałem z promocji) kosztuje na dzień dzisiejszy ok 39zł, więc serwer VPS miesięcznie kosztuje mnie 3,25zł miesięcznie.

Hasło do serwera jak i inne dane przychodzą w mailu.

wls

 

Podziel się artkułem!