Panele hostingowe są wygodne, ułatwiają życie. Znasz za pewne cPanel, DirectAdmin i być może jeszcze kilka. Dzisiaj pokaże jak zainstalować Webmin na VPS z systemem Debian. Jest to raczej wpis dla osób które po raz pierwszy będą instalować, a nie dla osób które znają się na rzeczy. Jeśli nie masz VPS, a planujesz jego zakup, nie przejmuj się, polecę Ci coś :).

 

Dla planujących zakup VPS

Tą część proponuję przeczytać osobą które dopiero myślą nad zakupem swojego VPS, jeśli Cię to nie interesuje przejdź do Przygotowania do instalacji Webmin.

Na rynku ofert VPS jest z dnia na dzień coraz więcej, na dzień dzisiejszy proponuję Ci zakup VPS od 3 firm. Według mnie stosunek jakości do ceny w tych firmach jest na tyle dobry że mogę je polecić.
Są to Hekko, Mintshost oraz Biznes-Host. Za VPS w tych firmach zapłacisz odpowiednio 29zł (ok 24zł przy płatności za cały rok) w Hekko, 18zł (przy płatności rocznej 9zł na miesiąc, a stosując nowe kody rabatowe Mintshot 6,75zł) w Mintshost, natomiast w Biznes-host 28zł (przy płatności rocznej 14zł miesięcznie, od tego można jeszcze odjąć rabat 25% czyli 10,50zł miesięcznie).

Każda z tych firm jest przeze mnie wypróbowana i jest przyzwoicie, owszem znajdą się i plusy i minusy każdej firmy, jednak zakładam że skoro to czytasz to Twoja wiedza dopiero się powiększa w tym zakresie i taki VPS będzie odpowiedni :). Przykładowo strona którą oglądasz jest w Hekko, serwer jaki będę konfigurował w Mintshost.

 

Przygotowanie do instalacji Webmin

Konfiguracja VPS czyli ustawienie stref czasowych itp. możesz znaleźć na tej stronie więc nie będę już tego opisywał po raz kolejny. Po tych wstępnych ustawieniach konieczne jest wykonanie aktualizacji systemu. Wykonujemy to poleceniami

apt-get update
apt-get upgrade

potem zostaje nam już tylko instalacja Webmin.

 

Instalacja Webmin

Instalację Webmina przeprowadzimy w najprostrzy według mnie sposób, czyli zaczniemy od dodania repozytoriów z Webminem. W tym celu edytujemy plik /etc/apt/sources.list w tym celu wykonujemy polecenie

vim /etc/apt/sources.list

Ty oczywiście możesz użyć innego ulubionego edytora tekstowego, np. nano. W treści pliku dopisujemy

deb http://download.webmin.com/download/repository sarge contrib
deb http://webmin.mirror.somersettechsolutions.co.uk/repository sarge contrib

instalacja_webmin_img1

Pozostało nam dodanie klucza repozytoriów, wykonujemy następujące polecenia

cd /root
wget http://www.webmin.com/jcameron-key.asc
apt-key add jcameron-key.asc

Zostaje nam wykonanie update i instalacja Webmina. Jak się zapewne domyślasz wykonujemy poniższe polecenia.

apt-get update
apt-get install webmin

Po chwili zostaniemy poinformowani o prawidłowej instalacji i zostanie nam podany adres pod jakim mamy dostęp do panelu, np. https://TwojeIP:10000. Po wejściu mamy komunikat dotyczący bezpieczeństwa i koniecznie akceptujemy wyjątek bezpieczeństwa, robimy to tylko dlatego że to nasz serwer i wiemy co się na nim znajduje, po spotkaniu tego komunikatu w sieci, radzę Ci abyś dwa razy pomyślał/ła.

Po zalogowaniu (dane do logowania takie jak do ssh) powinniśmy zobaczyć podobny do tego ekran.

webminW tej chwili mamy piękny panel hostingowy któremu brakuje „tylko” serwera webowego itp. Koniecznie trzeba to doinstalować.

 

Webmin instalacja niezbędnych składników

Przechodzimy do zakładki Un-used Modules i szukamy Apache Webserver następnie klikamy, wyświetli się nam komunikat o braku i możliwości instalacji po kliknięciu w Click here i po kliknięciu po chwili widzimy przebieg instalacji. Analogicznie postepujemy z MySQL i wszystkim co nam niezbędne.

Zostaje już tylko opcjonalne przełączenie panelu na język polski, aby tego dokonać wybieramy Webmin następnie Change Language and Theme i wybieramy interesujący nas język.

 

Podsumowanie

Mam nadzieję że ten mini poradnik pokaże Ci zalety korzystania z paneli hostingowych. Co nie zmienia faktu że czasami dobrze jest też zajrzeć do plików konfiguracyjnych przy pomocy np. konsoli i VIMa :).

Podziel się artkułem!