Wiele osób chcących skorzystać z internetu w miejscu pracy czy na uczelni spotyka się z problemem blokowania stron internetowych lub portów. Niekiedy potrzebujemy wejść na jakąś stronę lub skorzystać z IRCa wtedy z pomocą przychodzi na tunelowanie połączeń przez SSH. Mówiąc w skrócie możemy utworzyć szyfrowany tunel do serwera na którym mamy konto i który nie ma założonych blokad. Opisany sposób jest też przydatny dla osób które chcą np. obejrzeć jakiś serial w USA a jest on niedostępny dla odbiorców z Polski, wtedy mając nasze konto shell na serwerze w USA łączymy się z nim i wszystko będzie działać. Oczywiście sposób na wykorzystanie tunelowania jest mnóstwo. Pamiętaj jednak że wszystko wykonujesz na własną odpowiedzialność.

Jako że na blogu zachęcam do korzystania z Linuxa opiszę tutaj sposób i na Windows i na Linux.

 

Tunelowanie połączenia przez SSH przy użyciu PuTTY.

Więc zaczynamy, do tunelowania połączeń http przez SSH będzie nam potrzebne PuTTY do pobrania tutaj.

Uruchamiamy program i podajemy IP naszego serwera, port tak jak byśmy chcieli się połączyć z naszym serwerem jednak przed kliknięciem połącz musimy przejść do Category -> Connection -> SSH -> Tunnels i w polu Source port na 8080, dalej zaznaczym Dynamic i klikamy Ad.

1

Dodatkowo możemy włączyć kompresję w takim przypadku przechodzimy do Category -> Connection -> SSH i zaznaczamy Enable commpression.

Na koniec klikamy Open i oczywiście musimy się zalogować.

 

Tunelowanie połączeń przez SSH na Linuxie

W przypadku Linuxa sprawa jest równie prosta i polega na uruchomieniu konsoli (terminala) i wpisanie w nim

ssh -D 8080 -p 22 -C IP_naszego_serwera

-p oznacza port na którym łączymy się z serwerem i wpisz taki z jakiego korzystasz,
-C podajemy adres IP naszego serwera

 

Co dalej? Konfiguracja przeglądarki.

Ponieważ konfiguracja jest bardzo podobna dla każdej z przeglądarek to opiszę na przykładzie jednej – Mozilli Firefox którą możesz pobrać tutaj.
Wchodzimy po koleji w [img] następnie Opcje i przechodzimy do zakładki Zaawansowane -> Sieć kolejno Ustawienia i zaznaczamy Ręczne konfigurowanie serwerów proxy i jako Host SOCK podajemy nasz lokalny adres IP czyli 127.0.0.1 jako port podany taki jak podczas konfiguracji czyli 8080.

3

No i to na tyle konfiguracji. Poniżej prezentuję moją „wycieczkę” do USA 🙂

4

 

Podziel się artkułem!