TeamSpeak jest rodzajem komunikatora głosowego, bardzo często wykorzystywanym przez graczy. W wielkim uproszczeniu daje nam możliwość czatu głosowego pewnej liczby osób, zależnie od posiadanej licencji może to być od 32 osób w górę. Jest to niezwykle praktyczne narzędzie, jakość rozmów też stoi na dobrym poziomie, zwłaszcza po odpowiedniej konfiguracji. W dalszej części przeczytasz o tym jak zainstalować i skonfigurować serwer oraz jak korzystać z TS3.Na wstępie do korzystanie z TS konieczny jest serwer, do podstawowych zastosowań w zupełności wystarczy nam tani VPS, np. najtańszy z oferty Hekko, Mintshost.pl (w tym przypadku polecam kod rabatowy Mintshost), czy też Biznes-Host.pl. Po zakupie takiego serwera dobrze jest go przynajmniej po części zabezpieczyć, o czym przeczytasz w cyklu o VPS. Następnie możemy przystąpić do samej instalacji tego oprogramowania. Jest ona prosta, więc jeśli nawet nie jesteś zaawansowanym użytkownikiem systemu Linux nie powinno sprawić Ci to trudności. Na początku logujemy się do swojego serwera VPS przy pomocy PuTTY. Warto utworzyć nowego użytkownika który będzie zarządzał TeamSpeak, tak więc wykonujemy następujące polecenia.

adduser teamspeak3

Następnie podajemy hasło itp. Następnie logujemy się na konto teamspeak3 wykonując polecenie

login teamspeak3

podajemy hasło. Dalej zaczynamy od pobrania odpowiedniej wersji serwera.

w przypadku procesora 32bit

wget http://dl.4players.de/ts/releases/3.0.11.4/teamspeak3-server_linux-x86-3.0.11.4.tar.gz

w przypadku procesora 64bit czyli takiego jakiego ja mam

wget http://dl.4players.de/ts/releases/3.0.11.4/teamspeak3-server_linux-amd64-3.0.11.4.tar.gz

Po pobraniu rozpakowujemy poleceniem

tar -zxvf teamspeak3-server_linux-amd64-3.0.11.4.tar.gz

wchodzimy do folderu do którego rozpakowaliśmy teamspeak3

cd teamspeak3-server_linux-amd64

Pozostaje dodać uprawnienia do do uruchamiania skryptu, wykonujemy polecenie

chmod +x ts3server_startscript.sh

pozostaje chyba najprzyjemniejsza rzecz, czyli uruchomienie serwera 🙂

./ts3server_startscript.sh start

Po uruchomieniu zobaczymy pierwszy i ostatni raz token niezbędny do zarządzania TeamSpeak’iem, oraz hasło do superadmina.

token teamspeak3

Serwer mamy już zainstalowany i uruchomiony.

 

Teraz zajmiemy się kwestią uruchamiania TeamSpeak po każdym restarcie serwera. Co prawda serwery na linuxie są stabilne, jednak od czasu do czasu zachodzi potrzeba dokonania restartu, czy to z jakiego innego powodu serwer zostaje uruchomiony ponownie. Nie zawsze mamy możliwość zalogowania się i uruchomienia TeamSpeak’a po raz kolejny, czasami zwyczajnie możemy nie wiedzieć że konieczne jest uruchomienie TS.

Najprościej będzie to wykonać w następujący sposób.

Edytujemy plik /etc/rc.local

w pierwszej oczywiście używamy poleceni su celem zwiększenia sobie uprawnień, następnie wykonujemy poniższą komendę

vim /etc/rc.local

i dopisujemy

su teamspeak3 -c '~/teamspeak3-server_linux-amd64/ts3server_startscript.sh start'

przed linijka exit 0.

Skoro mamy już wszystko zrobione, mamy skonfigurowany serwer TeamSpeak3 przyszła pora na połączenie się z nim ;).

Wchodzimy na stronę www.teamspeak.com/downloads następnie pobieramy klienta i go instalujemy. Jest to banalnie proste i wygląda jak instalacja każdej innej aplikacji. Uruchamiamy go i wybieramy  Connections -> Connect i podajemy adres IP naszego serwera, nazwę użytkownika i hasło które otrzymaliśmy podczas pierwszego uruchomienia i klikamy Connect. Wyskoczy nam takie okno jak poniżej w które wpisujemy token który nam się wyświetlił podczas pierwszego uruchomienia.

token teamspeak

Po zatwierdzeniu tokenu, mamy prawa administratora serwera. Możemy zmieniać nazwę serwera, kanału, opisy, itp. Jeśli chcesz zobaczyć jak wygląda to u mnie to zapraszam na mój TeamSpeak.

Na koniec warto wspomnieć o licencjach, są dwa rodzaje darmowa i płatna. Jeśli wykorzystujemy TS w grupie do 32osób wystarczy nam uruchomienie TS bez licencji tak jak opisałem to wyżej, jeśli potrzebujemy więcej slotów, mamy możliwość zdobyć licencję darmową na 512 slotów do celów nie komercyjnych. Dla większej liczby pozostaje wykupienie płatnej licencji.

Podziel się artkułem!