Tym razem zajmiemy się instalacją jednego z najpopularniejszych skryptów sklepów internetowych czyli PrestaShop oraz darmowego certyfikatu SSL – Let’s Encrypt na hostingu od MyDevil.net. Wybór nie jest przypadkowy, jednak o tym przeczytasz w dalszej części.

Wraz z kolejnymi wersjami wyszukiwarek coraz większą wagę przywiązuje się do certyfikatów stron SSL. Taki certyfikat np. w ofercie Hekko.pl znajdziemy już za 30zł, na dzień dzisiejszy. Jednak nie zawsze chcemy wydawać dodatkowe pieniądze na certyfikaty a tym bardziej jeśli mamy darmową alternatywę jaką jest Let’s Encrypt.
Certyfikat SSL dla zwykłych stron staje się powoli normą taką jak to że sklepy internetowe bez certyfikatu SSL czyli bez szyfrowanego połączenia są na wymarciu i osobiście nie polecił bym nikomu zakupów w takim sklepie.

Wpis ten jest kontynuacją poprzedniego o zakładaniu konta w MyDevil.  W pierwszej części zajmiemy się przygotowaniami czyli utworzymy konto FTP, bazę danych później zajmiemy się kwestią darmowego certyfikatu SSL a na koniec zainstalujemy PrestaShop. Jeśli jednak zaczynasz czytanie wpisu od tej części to mam dla Ciebie mały prezent w postaci rabatu 20% na usługi od MyDevil z kodem rabatowym V9I0DPKBPG.

 

Nowe konto FTP na MyDevil

Aby utworzyć nowe konto FTP w panelu po lewej stronie wybieramy FTP, następnie na górze po prawej stronie kliamy w Dodaj konto, następnie podajemy nazwę użytkownia i tutaj ważna uwaga, login będzie miał przedrostek np. f1099_, dlatego konto o loginie jacek będzie tak naprawdę miało login np. f1099_jacek. Pole katalog możemy zostawić domyślne, natomiast hasło musimy dać odpowiednio skomplikowane. Wpisując zbyt proste hasło nie zostanie ono zaakceptowane przez MyDevil.

 

Nowa baza danych na MyDevil

Przyszła kolej na bazę danych niezbędna do instalacji naszego skryptu PrestaShop. Z menu po lewo wybieramy MySQL i podobnie jak w FTP po prawej na górze klikamy w Dodaj bazę, nazwy tworzone są w sposób bardzo zbliżony do tych z FTP.

 

Darmowy certyfikat SSL Let’s Encrypt

Sprawa jest bardzo prosta, wszystko w MyDevil wykonamy kilkoma kliknięciami myszy. Po lewej stronie wybieramy SSL, nastepnie na górze Strony WWW i pojawia się nam lista adresów jakich można użyć z SNI.

mydevil-ssl

Wybieramy zarządzaj, następnie na górze opcję Dodaj certyfikat, wybieramy Wygeneruj certyfikat Let’s Encrypt i domenę dla jakiej chcemy taki certyfikat uzyskać. Klikamy Dodaj i po chwili mamy prawidłowo wygenerowany certyfikat.

Ważna uwaga! Certyfikat nie jest z rocznym terminem ważności tak jak to zazwyczaj ma miejsce a jedynie z 3miesięcznym okresem ważności. Jednak mamy go zupełnie za darmo!

 

Tak przygotowani możemy przejść do etapu pobierania i instalacji sklepu na MyDevil lub dowolnego innego skryptu jaki potrzebujemy.

 

Instalacja PrestaShop

Nasz instalacja PrestaShop na MyDevil będzie wyposażona w certyfikat SSL za darmo, co jest ważne zwłaszcza dla osób które zaczynają dopiero przygodę z PrestaShopem.

Na samym początku pobieramy skrypt z oficjalnej strony internetowej PrestaShop (dla nas v1.6).

Później musimy połączyć się przez FTP żeby wgrać pliki sklepu.

Następnie wpisujemy adres strony w przeglądarce i rozpoczynamy instalację.

W pierwszym oknie klikamy Następny później Następny aż dojdziemy do „Informacja o sklepie” wtedy podajemy nazwę i wybieramy branżę (ma to wpływ na zaproponowane ustawienia przez PrestaShop).

W moim przykładzie wygląda to tak

ps-informacje-o-sklepie

w następnym kroku uzupełniamy dane do połączenia z bazą danych i testujemy połączenie.

ps-baza-danych

Na koniec wyświetla się nam strona z podsumowanie i zostaje już tylko skasować folder install.

Aby certyfikat działał trzeba jeszcze zmienić sutawienia presta Shop Preferenceje- ustawienia ogolne i zmieniamy włącz SSL na Tak zapisujemy (na dole po prawo) i zmieniamy „Włącz protokół SSL na wszystkich stronach” też na Tak.

I tak oto mamy swój sklep płynnie działający z darmowym certyfikatem na koncie hostingowym od MyDevil :).

 

Podziel się artkułem!