Wchodząc na swoją stronę przez Google Chrome widzisz komunikat o że strona jest niebezpieczna? Tak się składa że podobnie jak jak przegapiłeś ostateczny termin na instalację certyfikatu SSL. Pokażę Ci krok po kroku jak kupić tani SSL i go zainstalować.
Jakiś czas temu zrobiło się głośno o konieczności instalacji certyfikatu SSL bo Google będzie tego wymagać, bo będzie miało to wpływ na pozycjonowanie stron, dodatkowo Chrome miał tego wymagać i przestrzegać przed stronami które nie posiadają SSL.
Więc jeśli po wejściu na swoją stronę widzisz podobne komunikaty do poniższych to czas zacząć działać :).
Znaczna część hostingów umożliwia zakup certyfikatu tak jak konta hostingowego. Warto jednak porównać certyfikaty żeby nie przepłacać :).
W moim przypadku wybór padł na Hekko, ponieważ ta strona od początku do dnia dzisiejszego utrzymywana jest na ich serwerach i jakoś stoi.
Wchodzimy na stronę główną pod tym linkiem, następnie klikamy na certyfikaty SSL. Ja wybieram SuperFAST SSL Wildcard ponieważ mam domenę weclewski.eu i chcę aby każda subdomena miała certyfikat. Cena to 96,04zł netto (118,14zł brutto).
Jeśli natomiast Ty potrzebujesz tylko certyfikatu dla jednej domeny czy subdomeny to możesz skorzystać z SuperFAST SSL za 18,99zł netto czyli 23,36zł brutto.
W następnym kroku logujemy się na swoje konto lub zakładamy nowe. Następnie wypełniamy formularz zamówienia. Przykład poniżej.
Klikając dalej pojawia się pytanie czy mamy skrzynkę pocztową o adresie admin@nazwadomeny dla której chcemy wykupić certyfikat. Jeśli jeszcze z jakichś powodów nie posiadasz takiego adresu proponuję Ci go założyć.
Pojawia się ostatnia chwila na zmianę decyzji jeśli coś chcemy poprawiać.
Zatwierdzamy i przechodzimy do płatności za certyfikat SSL.
Po opłaceniu przychodzi czas na potwierdzenie maila. Maila co ciekawe dostajemy od domeny.pl
UWAGA CENY
Klikamy link jak mamy w mailu, wypełniamy danymi i klikamy dalej. Dostajemy taki komunikat jak poniżej.
Idziemy zrobić sobie kawę i czekamy kilka minut za mailem.
Po chwili otrzymujemy maila, jest w nim instrukcja oraz certyfikat jeśli jednak wolisz moją to czytaj dalej :).
Logujemy się do Direct Admin, wybieramy naszą domenę, następnie zarządzanie domenami.
Zaznaczamy bezpieczny SSL nastepnie zapisz, kolejnym etapem zmieniamy ustawienie na „Użyj dowiązania symbolicznego private_html do public_html
Pozwala na dostęp do tej samej strony zarówno przez http:// jak i https://” i znów zapisz. Zgodnie z poniższą kolejnością.
Następnie klikamy Główna i wybieramy domenę, przechodzimy do Zaawansowane opcje i certyfikaty SSL.
Zaznaczamy „Wklej wygenerowany certyfikat i klucz” i wklejamy treść maila od „—–BEGIN CERTIFICATE—–” do końca „—–END CERTIFICATE—–„następnie zapisz.
Od teraz wchodząc na stronę https://blog.weclewsk.eu zobaczymy że połączenie jest bezpieczne. Nie jest to jednak koniec modyfikacji jakie trzeba wykonać.
Pozostaje tylko zmienić w ustawieniach strony żeby działała domyślnie jako https:// a nie http://. Jak to zrobić przeczytasz w kolejnym wpisie o masowej zmianie http na https.