Na niemalże 100% hostingów mamy dostęp do własnej strony właśnie poprzez FTP. Jest to bardzo wygodne, ponieważ mamy do wyboru bardzo dużo programów dzięki którym możemy skopiować naszą stronę na serwera w prosty i łatwy sposób. Dlatego też w tej części pokaże Ci jak zainstalować serwer FTP tak aby można było w łatwy sposób skopiować pliki na nasz serwer i były dostępne jako strona.

Instalacja serwera FTP na przykładzie ProFTPD

Zaczynamy instalację od wydania polecenia

apt-get install proftpd

instalacja nie różni się od instalacji innego oprogramowania. Podczas instalacji wybieramy standalone i czekamy na zakończenie instalacji. Po zainstalowaniu w zasadzie możemy już korzystać z FTP. Warto dokonać szczegółowej konfiguracji, na tę chwilę jednak możemy się logować jednak logowanie na konto root’a jest zablokowane i konieczne jest konto zwykłego użytkownika.

Konfiguracja ProFTPD

Plik konfiguracyjny znajduje się w /etc/proftpd/proftpd.conf natomiast lista użytkowników którzy nie mają prawa logowania znajduje się w pliku /etc/ftpusers. Zachęcam do zapoznania się z dokumentacją ProFTPD.

W kolejnej części przeczytasz o instalacji panelu do zarządzania serwerem, podobnego do np DirectAdmin z tym że darmowego.

Podziel się artkułem!