Ostatnio Microsoft wypuścił najnowszego Windowsa 10! Użytkownicy Windows 7, 8 i 8.1 mogą dokonać darmowej aktualizacji do Windows 10! W sieci można znaleźć opinie i pozytywne i negatywne, jak o wszystkim. Postanowiłem przedstawić krótki opis instalacji Windows 10 na maszynie wirtualnej, na komputerze aktualizacja przebiega podobnie.

 1. Jak zdobyć Windows 10?

  Jest na to kilka sposobów, część osób zaproponuje torenty, itp. Ja jednak radzę ściągnąć legalną wersję, w końcu jest za darmo, więc trochę wysiłku nikomu nie zaszkodzi. Możemy zalogować się na stronie Microsoftu i pobrać plik dzięki któremu pobierzemy obraz płyty, utworzymy pendrive z instalką lub zaktualizujemy system. Jako że ja instalowałem na maszynie utworzyłem obraz ISO.
  Kolejną opcją jest oczywiście zakup pełnej wersji Windows 10. Przykładowe ceny poniżej.

  Microsoft Windows 10 Home

  Microsoft Windows 10 Home

  Microsoft Windows 10 PRO

  Microsoft Windows 10 PRO

 2. Pobieranie darmowego Windowsa 10.
  Jeśli pobieramy przy użyciu aplikacji Media Creation Tool to po uruchomieniu wybieramy opcję „Utwórz nośnik instalacyjny dla innego komputera”, następnie ustawiamy język,  wersję i architekturę zależną od naszego komputera. Do instalacji na maszynie wirtualnej polecam mimo wszystko 32bit. W kolejnym, przed ostatnim kroku określamy czy ma być to pendrive czy też obraz ISO, ja wybrałem obraz ISO i zostaje tylko wybrać miejsce do zapisu i poczekać. Samo pobieranie zajmuje sporo miejsca, więc radzę mieć min 15GB wolnej przestrzeni na dysku C, nie zależnie od tego gdzie będzie tworzony obraz.
 3. Instalacja Windows 10 na maszynie wirtualnej.
  Sama instalacja na maszynie wirtualnej jest banalnie prosta, na początek musimy utworzyć nową maszynę wirtualną, opis jak stworzyć maszynę wirtualną znajdziesz tutaj. Po załadowaniu obrazu ISO do wirtualnej maszyny uruchomi nam się „komputer” z płyty. Wybieramy wersję ilu bitową itp. Wszystko jest tak banalnie proste że nie będę opisywał dokładnie każdego kroku. W kolejnym etapie wybieramy język, format daty, itp.akolejne etapy to podanie klucza, wybranie opcji zainstaluj, zapoznanie się z licencją, aż w końcu ujrzymy właściwą instalację. gSam instalacja systemu nie trwa jakoś specjalnie długo. W chwili w której to piszę aktualizuję laptopa z Windowsa 8.1 do 10, wszystko jest porównywalnie „skomplikowane”. Pod koniec instalacji podajemy takie dane jak chociażby nazwa użytkownika, generalnie nic co skomplikowane, na koniec widzimy świeżo zainstalowany Windows 10. n
 4. Pierwsze wrażenia z nowego Windowsa 10.
  Po instalacji widzimy znany pasek start, choć jest to połączenie paska z Windows 7 i poprzedników oraz kafelków z Windows 8/8.1. Jest bardzo wygodne co jest niewątpliwym plusem. Jest on jednak dostępny jeśli system wykryje że jest na PC, w przypadku tabletów znika i pojawią się kafelki co jest moim zdaniem strzałem w 10. W przypadku urządzeń dwa w jednym czyli laptopa i tabletu pasek będzie do póki klawiatura będzie podłączona.
  System w po kilku godzinach oceniam pozytywnie, ma klasyczny Panel sterowania i jest bardziej intuicyjny od 8.
  Pewnie po
Podziel się artkułem!