Tym razem pokaże jak w łatwy sposób zainstalować Linuxa na wirtualnej maszynie. W moim przypadku będzie to instalacja Debiana na VirtualBox. Instalacja będzie przy użyciu płyt „netinst” ze względu na to że płyta jest małych rozmiarów więc szybko można ją pobrać oraz dla tego że przy takiej instalacji ściągną się nam tylko niezbędne pakiety i tylko te z których będziemy korzystać.

Tworzenie maszyny wirtualnej w VirtualBox

Zaczniemy oczywiście od konfiguracji VirtualBox którego to możemy pobrać ze strony https://www.virtualbox.org. Po pobraniu aplikacji instalujemy ją na dysku, instalacja przebiega w sposób standardowy dlatego pominę opis. Uruchamiamy aplikację, klikamy New i rozpoczynamy tworzenie nowej maszyny wirtualnej. Jako że będzie to opis instalacji Debiana to wypełniamy tak jak poniżej.

Tworzeni maszyny wirtualnej

Następnie klikamy Next, teraz musimy określić ilość pamięci RAM. Dobrze by było ustawić w przedziale 512MB-1014MB jednak należy pamiętać że nie możemy ustawić za dużo gdy sami dysponujemy małą ilością. Zalecane jest 512MB. Mamy ustawiony RAM, przyszedł czas na dysk twardy, mam kilka opcji do wyboru, najlepiej zostawić domyślne ustawienie czyli tworzenie dysku. Przechodzimy dalej i wyskakuje nam jaki typ plików na dysku chcemy, możemy zostawić śmiało VDI, w kolejnym kroku pytanie czy dysk ma się dynamicznie powiększać czy też ma być stały. Sugeruję ustawić dynamiczny ponieważ jeśli ustawimy dysk 10GB a będziemy wykorzystywać 1GB to tyle będzie nam zajmował, gdybyśmy ustawili stały to będzie nam zajmował 10GB. Dysk w wirtualnej maszynie też oczywiście jest stały i tak naprawdę dysk będziemy widzieli tylko jako jeden plik na dysku twardym. Klikamy dalej, wielkość dysku, szczególnie dynamicznego powinna być trochę większa niż planujemy użytkować. Myślę że mniej niż 4GB ale też nie więcej niż 10GB, chyba że planujemy trzymać na Linuxie duże pliki, ja zostawię standardowe 8GB. I tak oto stworzyliśmy nową maszynę wirtualną. Wszystko pięknie, ładnie jednak nasza maszyna musi mieć dostęp do Internetu. Widzimy zbliżone okno do tego które jest na poniższym screenie. U mnie są jeszcze dwie inne maszyny zapisane, skupimy się na tej ostatniej.

 

Konfiguracja maszyny wirtalnej do instalacji linuxa

Z listy wybieramy nasz maszynę, klikamy Settings i przechodzimy do zakładki Network i ustawiamy tak jak poniżej, oczywiście wybieramy taką kartę graficzną jaką mamy w komputerze która jest podłączona do Internetu.

Dodawanie karty sieciowej do maszyny wirtualnej

Możemy jeszcze zwiększyć pamięć karty graficznej, czy pamięć RAM. Ja zwiększyłem parametry karty graficznej jednak nie jest to konieczne.

 

 Instalacja Debiana z „netinst” na VB

Mamy przygotowaną maszynę, żeby zacząć instalację potrzebujemy oczywiście płyty „netinst”, dlatego wchodzimy na stronę http://www.debian.org/CD/netinst/ i wybieramy płytę dla architektury i386, w przypadku instalacji na dysku twardym komputera zalecam wybranie odpowiedniej w zależności od architektury komputera, jednak na maszynie wirtualnej wystarczy nam uniwersalna i386. Pobieramy najnowszą wersję obrazu.

Mając obraz podobnie jak wcześniej klikamy w settings i przechodzimy do zakładki Storage klikamy na ikonie płyty następnie wybieramy obraz płyty z Linuxem. Powinno to wyglądać podobnie do tego poniżej.

4

Klikamy OK, następnie klikamy na zieloną strzałkę z napisem Start. W ten o to sposób uruchomimy naszą wirtualną maszynę. Po chwili powinniśmy zobaczyć takie okno.

Boot menu debian

Mamy do wyboru graficzny tryb instalacji i standardowy. Jako że poradnik jest dla osób które zaczynają swoją przygodę z Linuxem opiszę instalację dla trybu graficzne, mimo to tryb tekstowy jest bardzo zbliżony, wybieramy więc Graphical install i naciskamy enter. Język jaki nas interesuje to Polski, oczywiście konfiguracja klawiatury też polski. Czekamy chwilę, nazwę hosta możemy podać jako np. swoje imię, lub pozostawić domyślne debian, nazwy domeny nie podajemy, wciskamy po prostu enter. Teraz przyszła pora na podanie hasła root’a. W systemie Linux nie ma Administratora, admina itp. konto administratora nazywa się root. Konta tego nie należy używać do normalnej pracy, dlatego hasło powinno być skomplikowane i takie które zapamiętamy. Hasło będzie potrzebne do instalacji oprogramowania i konfiguracji. Pełna nazwa użytkownika, jak login i hasło są dowolne, jednak i to hasło powinno być w miarę bezpieczne. Hasło będzie używane do zalogowania się do systemu i normalnej pracy. Warto w tym miejscu zauważyć że Debian nie zgodzi się na brak hasła, zmusza to nas do przynajmniej minimalnej ochrony naszego Linuxa.

Podział dysku, ponieważ jest to maszyna wirtualna wybierzemy Przewodnik – cały dysk. Wybieramy jedyny dysk jaki będzie nasz wirtualny, jeśli wybraliśmy dynamiczny i tak zobaczymy maksymalną wielkość jaką podaliśmy a nie tyle ile fizycznie zajmuje plik na dysku. Podział dysku na partycje zalecam zostawić Wszystko na jednej partycji. Jak zdobędziesz doświadczeni wtedy będziesz w stanie określić czego potrzebujesz najbardziej i jak to podzielić. Oczywiście zostawiamy podział dysku jaki nam zaproponuje instalator i klikamy dalej. Potwierdzamy zmiany na dysku i dalej czeka nas już instalacja systemu podstawowego.

Instalacja debiana na VM

Podobnie jak cały system tak i menadżer pakietów ustawiamy w języku Polskim, serwer możemy zostawić pierwszy. Czas oczekiwania zależy od szybkości i obciążenia naszego łącza internetowego.

Linux na VirtualBox - instalacja

To czy bierzemy udział w konkursie na najpopularniejszy pakiet zależy tylko od nas i nie ma większego znaczenia dla samej instalacji czy też użytkowania systemu. Wybór oprogramowania jest dowolny i możemy doinstalować zawsze dowolne składniki, dlatego sugeruję zostawić domyślnie, skróci to czas oczekiwania na nowy system.

Wybór oprogramowania przy instalacji debiana

Dalej pozostaje nam się uzbroić w cierpliwość aż system pobierze pakiet. Wyświetli się nam pytanie o instalację GRUBa, ponieważ jest to maszyna wirtualna to się zgadzamy. Gdybyśmy instalowali na komputerze też trzeba go zainstalować tylko zadbać o to by wykrył wszystkie nasze systemy w przypadku gdybyśmy mieli Debiana obok Windowsa. GRUB mówiąc prostym językiem przejmuje od BIOSu dalsze uruchamianie systemu, wyświetla on okno z wyborem poszczególnych systemów na dysku i uruchamia dopiero konkretny system czy to Windows, czy to Linux/Unix.

Instalacja debiana zakończona pomyślnie

Klikamy Dalej i czekamy aż nasz nowy system się uruchomi. Powinniśmy zobaczyć menu wyboru systemu czyli GRUBa, czekamy lub naciskamy enter, po kilku chwilach zobaczymy ekran logowania do Debiana i swoją nazwę użytkownika.

Debian - logowanie

To już w zasadzie koniec, dalej pozostaje nam zalogować się do naszego nowego systemu na maszynie wirtualnej i „zaprzyjaźnić się” z systemem. W kolejnych artykułach pokaże podstawowe czynności jakie można wykonać na systemie Linux. Pokaże jak można uatrakcyjnić nasz nowy system tak żeby przesiadka nie była zbyt trudna. Opiszę jak uruchomić pakiet Microsoft Office na Linuxie. Jeśli spodobał Ci się opis i był przydatny dla Ciebie to polub go i powiedz o nim znajomym, jeśli masz jakieś uwagi do treści czy sposobu opisanych przeze mnie czynności napisz mi to w komentarzach, postaram się zastosować do wszelkich konstruktywnych uwag na temat tego bloga.

 

 

Podziel się artkułem!