Jeśli otwierając przeglądarkę internetową ładuje Ci się dziwnie wyglądająca strona z mnóstwem reklam, zwolnił Ci komputer, a na dodatek mimo że kasujesz dodatki w przeglądarce i przywracasz domyślną stronę główną one nadal się pojawiają to z dużym prawdopodobieństwem w komputerze masz Babylon, Delta Search, Bueno Search, Royal Search lub jeszcze inny program typu Adware. Krótko mówiąc że uruchamia się nam inna wyszukiwarka niż byśmy chcieli i widzimy masę reklam. Na szczęście w łatwy sposób można się tego pozbyć.

Czy mam się czego obawiać?

Po części tak, ponieważ reklamy które pomimo tego są denerwujące nie powinny szkodzić, problem jednak w tym że bardzo często reklamy prowadzą do stron lub programów które po prostu zainfekują nasz komputer i wtedy może się to bardzo źle dla nas skończyć. Dlatego zapobiegawczo lepiej skasować taki dodatek. Jest też duże prawdopodobieństwo że program antywirusowy nic nie wykryje. Ponieważ Babylon, Delta Search, Bueno Search, Royal Search nie są wirusami mimo że utrudniają życie.

 

Jak wygląda Royal Search?

Pisząc ten artykuł celowo zainfekowałem system dodatkiem Royal Search, dodatkowo widać ikonę Babylon’u. Jest to dość częsta infekcja w komputerach i jeśli widzimy to co poniżej nie powinniśmy wpadać w panikę tylko doczytać ten artykuł do końca lub wezwać specjalistę.Uważam jednak że procedura usunięcia tych dodatków jest na tyle prosta że poradzi sobie z tym każdy.

Poniżej screeny z Royal Search i Babylon.Royal SearchBabylon

Jak skasować Royal Search, Babylon, Delta Serch i inne?

Sprawa wbrew pozoru jest dziecinnie prosta i zajmie to dobre 15minut :). Choć istnieje wiele programów i sposobów ja pokaże Ci najprostszy moim zdaniem który sprowadza się dokładnie do kilku kinięć.
Po pierwsze musimy odnaleźć AdwCleaner http://www.bleepingcomputer.com/download/adwcleaner/ i pobieramy program.

AdwCleanerAdwCleaner

Program zajmuje ok. 1,3MB więc z łatwością go pobierzemy nawet posiadając wolne łącze. Warto pamiętać o tym by pobierać najnowszą wersje. Przed uruchomieniem programu zamknij wszystkie programy i zapisz pliki nad którymi pracujesz, po przeskanowaniu komputera AdwCleanerem wykonywany jest restart. Mając już program uruchamiamy go i skanujemy komputer przy pomocy opcji Szukaj. Po przeskanowaniu komputera w sekcji wyniki możemy przeglądać śmieci jakie mamy. W moim przypadku wygląda to dokładnie tak.

AdwCleaner
W tym momencie klikamy Usuń i czekamy chwilę, klikamy 3 razy OK. Nasz komputer uruchomi się ponownie, w tym momencie mamy już skasowane śmieci :). Po uruchomieniu komputer wyświetli się nam plik z raportem.

Raport AdwCleaner

Możemy zamknąć plik i cieszyć się z komputer bez śmieci.

 

Ku przestrodze.

Cudów nie ma, jeśli widzisz program którego twórca zapewnia Cię że Twój komputer przyśpieszy kilkukrotnie albo że internet będzie szybciej chodził to jest to zwykłe oszustwo. Nie da się zwiększyć mocy obliczeniowej programem, jedynie przez wymianę podzespołów komputera lub overclocking. 

Podziel się artkułem!