W chwili gdy już mamy zakupioną domenę oraz wybrany pakiet hostingu przyszła pora na konfigurację hostingu, domeny i instalację skryptu bloga pod naszego precla. W tej części przeczytasz jak skonfigurować DirectAdmin czyli między innymi w jaki sposób dodać bazę danych itd. Znajdziesz też opis jak zainstalować WordPressa w sposób automatyczny i ręczny.

Konfigurację domeny czyli ustawianie DNS pokazywałem wcześniej na przykładzie Home.pl. Najpierw pokażę jak przygotować „grunt” pod instalację WordPressa w tradycyjny sposób czyli bez używania automatycznej instalacji skryptu.
Jeśli postępujesz z zaleceniami z poprzedniej części i masz hosting w Hekko to na stronie głównej na górze klikamy w DirectAdmin i wpisujemy swoje dane do logowania. Po zalogowaniu do DirectAdmin zobaczymy okno podobne do tego poniżej.

1

Warto na samym początku założyć nową skrzynkę pocztową ponieważ admin podczas instalacji musi podać adres e-mail. Nie ma sensu podawania swojego maila którego używamy na co dzień no chyba że chcemy mieć mnóstwo nowych maili. Osobiście preferuję założyć nowy adres do każdej strony. Ponieważ jeśli wysyłamy maila to ładniej wygląda mail np. admin@jakasdomena.pl niż gdyby nasz mail był np. na jakimś darmowym serwisie.
Samo zakładanie maila jest banalnie proste więc nie widzę powodu by szczegółowo opisywać.
Mój precel będzie w subdomenie, dlatego w następnym kroku muszę wejść w zarządzanie subdomenami i tam wpisuję nazwę subdomeny w moim przypadku będzie to po prostu blog.na123.pl.

 

Tradycyjna instalacja WordPressa

Ponieważ w tym kroku będę opisywał tradycyjną instalację WordPress czyli skopiowanie wszystkich plików na serwer FTP. Później ręczna instalacja. Jeśli jednak interesuje Cię tylko szybka automatyczna instalacja przejdź do opisu automatycznej instalacji WordPress.
Tak więc na samym początku musimy wejść na stronę WordPress’a po to by pobrać paczkę ze skryptem. W tym celu wchodzimy na stronę http://pl.wordpress.org/ i po lewej stronie klikamy i pobieramy WordPressa w najnowszej wersji. Po pobraniu instalki kolejny etap to jej przeniesienie na naszą stronę, mówiąc prościej trzeba skopiować zawartość paczki na serwer. Na początku rozpakowujemy archiwum z WordPressem.
Do skopiowania plików potrzebujemy jakiegoś klienta FTP, ja proponuję darmową FileZille która można pobrać ze strony filezilla-project.org. Mając już zainstalowaną FileZille rozpakowujemy archiwum i konfigurujemy połączenie z FTP. Dane do logowania do serwera FTP znajdziemy po zalogowaniu się do DirectAdmin, tam wchodzimy w Zarządzanie kontami FTP i tam mamy jaki należy zapamiętać konto jakie tam będzie, na Hekko będzie to login jakiego używamy.
Następnie uruchaiamy FileZillę.

FileZilla

Kolejno wybieramy Plik i Menadżer stron lub CTRL + S i pojawia się nam okno w którym należy wybrać nowy adres i wypełnić pola tak jak poniżej.

Konfiguracja FileZilla

Port zostawiamy pusty lub koniecznie 21, ponieważ jest to port dedykowany do FTP. Po kliknięciu połącz następuje automatyczne połączenie. W sekcji Serwer zdalny wybieramy public_html. W sekcji Adres lokalny odszukujemy lokalizację wypakowanej paczki ze skryptem i zaznaczymy zawartość folderu, następnie przeciągamy zaznaczone pliki z lewej na prawą stronę i czekamy aż wszystkie pliki się skopiują.

FileZilla w akcji

W zależności od szybkości naszego łącza a dokładniej wysyłania przyjdzie nam poczekać od kilku minut wzwyż. Po wysłaniu wszystkich plików przychodzi czas na instalację samego skryptu. Jeśli mamy wszystkie pliki przesłane poprawnie to sama instalacja WP będzie dla nas czystą przyjemnością i nie będzie się różnić za bardzo od instalacji programu.

Aby zacząć instalację WP powinniśmy najpierw utworzyć dla niego bazę danych, można co prawda zrobić to w trakcie instalacji jednak teraz będzie wygodniej moim zdaniem, dlatego logujemy się do DirecAdmin i tam klikamy w Menadżer baz MySQL w kolejnym kroku Utwórz nową bazę danych. Wszystko zależy od nas jaką nazwę podamy jaką nazwę użytkownika i jakie hasło, w zasadzie nie ma to żadnego znaczenia, osobiście sugeruję nazwę bazy podać tak żebyśmy mogli po nazwie poznać, co do użytkownika podobnie, natomiast kwestia hasła, cóż skoro hasło do bazy danych podamy raz przy instalacji (warto je sobie gdzieś zapisać) i nie będziemy go używać proponuję wygenerować skomplikowane zwiększy to bezpieczeństwo i unikniemy ryzyka że ktoś się włamie do naszej bazy danych i wyrządzi nam szkody.
Następnie wchodzimy na stronę gdzie skopiowaliśmy instalację WP, w moim przypadku po prostu http://blog.na123.pl i naszym oczom ukaże się komunikat o braku wp-config.php. Klikamy w Utwórz plik z konfiguracją w następnym oknie klikamy Zaczynamy!. Wypełnienie pół odnośnie bazy danych powinno być banalne wręcz z jednym małym wyjątkiem, adres serwera baz danych należy zostawić tak jak jest w przypadku Hekko, na innych hostingach może być różnie, nie mniej jednak najczęściej jest to właśnie localhost. Prefiks zostawiamy domyślny i klikamy na Wyślij, w następnym oknie Uruchomienie instalacji i dalej to dużo zależy od nas samych, jaki tytuł witryny podamy jaką nazwę itd. Wszystko jest rzeczą dowolną i zależna od samego bloga. Klikamy na Zainstaluj WordPressa i dosłownie po kilku sekundach możemy się już zalogować.
Sama instalacja jest bardziej skomplikowana od automatycznej instalacji jaką opiszę za chwilę jednak mimo wszystko uważam że warto się pomęczyć. Jeśli zdecydujemy się na automatyczną instalację co prawda nic nie tracimy, ale też nasza wiedza aż tak bardzo się nie zwiększy jak by mogła w przypadku ręcznej instalacji.

 

Automatyczna instalacja WP

Automatyczna instalacja skryptu trwa dosłownie kilka sekund. W przypadku gdy chcemy skorzystać z autoinstalatora skryptów w DirecAdmin po zalogowaniu klikamy w Instalator Aplikacji po czym na liście odnajdujemy WordPressa i klikamy w niego wybieramy instalację i w zasadzie wypełniamy tylko kilka pół, w moim przypadku była by to zmiana lokalizacji w Twoim zapewne będzie to zmiana loginu i hasła administratora. Wybieramy instalacje i czekamy chwilę wszystko gotowe.

 

W kolejnym artykule poruszę kwestię wtyczek dla precla oraz obowiązków jakie ciążą na właścicielu strony.

Podziel się artkułem!