Witam po dość długiej przerwie, przez ten czas zaglądałem tylko i wyłącznie do komentarzy, niestety 99% z nich to SPAM. Dość skutecznym sposobem na radzenie sobie ze spamem jest Disqus. Jest to system komentarzy, który nie jest kolejną typową wtyczką która obciąży naszego bloga, wręcz przeciwnie, jest to system który przechowuje komentarze na własnych serwerach, daje nam dużo dodatkowych opcji. Najważniejsza korzyść to oczywiście redukcja ilości spamu.

Tak więc przejście na „jedynie słuszny” system komentarzy trwa dosłownie kilka minut i jest łatwiejszy niż sądzisz, dodatkowo nie stracisz swoich komentarzy na stronie ;). Tak więc całą operację zaczynam od wejścia na Disqus i założenia konta. Cała procedura jest na tyle prosta, że skoro chcesz mieć Disqusa to jesteś też na takim poziomie żeby sobie poradzić z założeniem tam konta :).

Mając już konto przechodzimy do panelu zarządzania WordPress’a i instalujemy wtyczkę Disqus Comment System oraz aktywujemy wtyczkę. Następnie przechodzimy na stronę https://disqus.com/admin/create/ i wypełniamy wszystkie informacje, czyli nazwę bloga i kategorię i klikamy na finish. Dalej wybieramy Komentarze, następnie Disqus i Upgrade, w tym momencie nasza baza danych zostanie dostosowana do nowego systemu komentarzy, w kolejnym kroku logujemy się na nasze konto podajemy nazwę użytkownika lub email i hasło, wybieramy wcześniej stworzony profil i kolejno Continue to the moderation dashboard następnie Go to Disqus Moderation. Zostało najważniejsze, zachowanie komentarzy przy instalacji Disusa, w tym celu wybieramy kolejno Komentarze, Disqus i po prawo Plugin Settings. Szukamy sekcji Import and Export, klikamy Export Comments. Zależnie od ilości komentarzy po chwili nasze komentarze powrócą już na stronę :). Efekt końcowy masz pod tym wpisem, zostaw komentarz.

Na koniec coś co uważam za największą zaletę Disqusa, jest to platforma na której odnajdziemy wszystkie nasze komentarze, dowiemy się co i jak komentowaliśmy a jak ktoś nam odpowie dowiemy się o tym natychmiast :). Może odstraszać konieczność rejestracji, ale warto!

Podziel się artkułem!