Młodsza część użytkowników internetu zapewne słyszała o kontach shellowych jednak na tym niestety ich wiedza się kończy. Jeśli i Ty zastanawiasz się co to jest konto shell to zapraszam Cię do dalsze lektury tego wpisu, postaram się przedstawić konta shellowe w prosty sposób. Osoby obeznane z tematem nie dowiedzą się niczego nowego, osoby początkujące lub też chcące się nauczyć zapewne skorzystają.

” Konto shell (lub konto powłoki, z ang. shell account) jest to konto w wieloużytkownikowym systemie operacyjnym przeważnie z rodziny Uniksów (np. Linux, FreeBSD, Solaris) pozwalające na dostęp do usług terminalowych świadczonych przez serwer.”
~zródło wiki

Mówiąc krótko jest to konto w systemie z rodziny Linux na które możemy się zalogować i pracować na nim. Tutaj ważna uwaga, konto shellowe to nie pulpit zdalny i logowanie jak i obsługa odbywa się w trybie tekstowym. Jednak nie ma się co zrażać do tego, to że wygląda coś na bardzo skomplikowane nie znaczy że takie jest.

Po co mi konto shell?

Konto shell można wykorzystać na wiele różnych sposobów, do podstawowych zastosowań zaliczył bym przede wszystkim nauka systemu Linux, konto shellowe daje na możliwość uczenia się podstawowych komend Linuxowych. Bardzo ciekawym zastosowaniem które wkrótce opisze jest tunelowanie połączeń przez ssh. Mówiąc prostym językiem wykorzystanie IP komputera z którym się połączymy, np. łączymy się z serwerem stojącym w stanach i możemy oglądać nasz ulubiony serial który jest niedostępny dla osób z Polskim IP.
Po za tym konto shellowe daje nam możliwość chociażby postawienia sesji GG, czyli nasz nr może być dostępny przez 24h na dobę a co więcej nadchodzące wiadomości mogą być zapisywane do pliku. Oczywiście to tylko kilka podstawowych zastosowań.

 

Jak zdobyć konto shellowe?

Na zdobycie konta shellowego są dwa w zasadzie trzy sposoby :). Pierwszy zakładamy darmowe konto shellowe, drugi wykupujemy płatne konto shellowe i trzecie kupujemy serwer np. VPS. Każda z tych opcji ma swoje wady i zalety, niewątpliwą zaletą darmowe jest to że mamy je za free, niestety jak coś jest darmowe to raczej skromne i z wieloma regukami do których trzeba się stosować. Płatne daje nam większą swobodę jednak musimy płacić, jest i trzecia grupa czyli własny serwer który możemy nabyć np. w Hekko już od ok. 30zł miesięcznie, czy też Mintshost gdzie najtańszy VPS dostaniemy już za 18zł miesięcznie, jeśli zapłacimy za rok z góry 108zł to miesięcznie wyjdzie nam 9zł. Taniej można by szukać w USA.

 

Co to jest PuTTY?

PuTTY to klient SSH prosty w obsłudze z bardzo dużymi możliwościami oczywiście darmowy. Program mimo swoich możliwości zajmuje zaledwie ok 500kB. Program możemy pobrać tutaj.

 

Darmowy shell

Zakładanie darmowego konta shellowego na przykładzie sdf.org jest banalnie proste i zajmuje kilka sekund dosłownie. Na początku musimy pobrać PuTTY i je uruchomić (programu się nie instaluje). W polu Host Name wpisujemy sdf.org, port 22 i oczywiście zaznaczamy Connection type jako SSH. Na koniec klikamy Open.

1

Wpisujemy new i wciskamy enter dwa razy.

2

Znów wpisujemy new enter.

3

Zatwierdzamy i odpowiadamy na pytania, np. tak jak poniżej, koniecznie wciśnij klawisz Backspace jak będziesz o to proszony. Dalej wpisujemy proponowany login.

4

Teraz powinniśmy przeczytać i zatwierdzić politykę.

5

Dalej wpisujemy swoje imię, rok urodzenia, kod pocztowy i odpowiadamy na inne pytania, ja oczywiście na potrzeby tego mini poradnika wpisywałem różne dane.

7

Dalej mamy pytanie czy utworzyć konto. Podajemy hasło.

8

Po stworzeniu konta musimy się zalogować i w zasadzie to już koniec :). Konto mamy założone. Parametry konta znajdziemy tutaj http://sdf.org/?join.

Inne darmowe konta shell można znaleźć pod adresem www.freeshells.info.

Podziel się artkułem!