Korzystanie z dysków w chmurze w dzisiejszych czasach nie jest niczym nowym, czy też niezwykłym. Chociażby posiadacze smartfonów z androidem mają robioną kopię swoich zdjęć w chmurze, podobnie jest z iOS. Osoby korzystające z GMaila mają dysk od Google, czyli Googl Drive. Są też inne opcje, od chociażby Dropbox o którym jakiś czas temu pisałem. Dzisiaj przedstawię alternatywę dla dysków, czyli własny dysk w chmurze na VPS.

Zalety i wady OwnCloud.

Ciężko jest określić jednoznacznie wady i zalety, dla części użytkowników samodzielna instalacja i konfiguracja VPS jest wadą, dla drugich jest to niewątpliwa zaleta, dlatego że mają pełną kontrolę nad tym co jest zainstalowane.
Do bezspornych zalet należy zaliczyć przede wszystkim cenę, jeśli dobrze poszukamy to uda się nam kupić VPS z dużym dyskiem za przyzwoitą cenę, a możemy go wykorzystać do wielu innych celów niż tylko własny dysk :).  W ofercie Dropbox’a mamy 1TB (tak naprawdę 1000GB) za 9,99€ czyli ok 42zł. Możemy też korzystać z darmowej oferty Dropbox i zadowolić się 2GB.

Przykład kilku ofert VPS poniżej.

porownanie_vps_dysk

Pozornie może wydawać się że oferty te są mało atrakcyjne, jednak jeśli weźmiemy pod uwagę że nasz serwer jest w Polsce a nie USA, to warto rozważyć ofertę każdej z firm. Z Hekko korzystam na co dzień, nawet ten blog stoi właśnie na ich serwerze :). Mój nowy skromny projekt stoi na Mintshoscie i muszę przyznać że naprawdę firma godna uwagi. Natomiast Biznes-Host (aktualny kod rabatowy Biznes-Host.pl) jest właścicielem Mintshost. Oczywiście oferty przedstawione w powyższej tabelce dotyczą najtańszych VPS. Klikając na powyższe odnośniki bez problemu można znaleźć lepsze VPS.

Do minusów instalacji OwnCloud na własnym serwerze trzeba zaliczyć to że zapewnienie bezpieczeństwa to wyłącznie nasz problem. Jednak przy odrobinie wysiłku nie będzie to wcale takie skomplikowane.

Osobiście zdecydowałem się na OwnCloud i nie żałuję.

 

Instalacja OwnCloud

Sama instalacja jest możliwa dopiero jeśli mamy zainstalowany LAMP lub LEMP. Nie jest to wcale skomplikowane zadanie, a mamy możliwość hostowania własnych stronek. Osobiście polecam zainstalować VestaCP, ułatwi i przyśpieszy to całą sprawę. W momencie jak już mamy zainstalowany LAMP, wchodzimy na https://owncloud.org/install/#instructions-server i postępujemy zgodnie z instrukcją, pobieramy plik setup-owncloud.php wrzucamy go na nasz serwer i wpisujemy http://ipserwera/setup-owncloud.php.

Wcześniej oczywiście tworzymy nowego użytkownika bazy danych MySQL.

Cała instalacja jest banalnie prosta, klikamy Next, później wpisujemy kropkę jeśli chcemy mieć instalację pod tym adresem, klikamy Next i po chwili mamy komunikat że instalacja jest ukończona, klikamy Next. W zasadzie ukończone jest pobieranie plików, teraz przyjdzie nam podać dane administratora, dane do bazy danych i zatwierdzamy.

Tak w ciągu kilku minut mamy własny dysk w chmurze czyli OwnCloud.

 

Instalacja aplikacji OwnCloud na Androidzie.

Cóż w tym miejscu napotykamy pierwszą i jedyną opłatę, jest to kwota 3,31zł za aplikację.

Sama instalacja jest podobna do instalacji każdej aplikacji ze Sklepu, wyszukujemy OwnCloudi wybieramy opcję Kup, zatwierdzamy uprawnienia i wybieramy metodę płatności.

OwnCloud na AndroidaPolecam płatność kartą prepaid, opisaną przeze mnie ostatnio. W tym celu podajemy dane karty czyli nr., datę ważności i kod CVC, później nasze dane (muszą się zgadzać z danym właściciela) i potwierdzamy zakup.

Screenshot_2015-04-27-17-53-14Wpisujemy nasze hasło do Google i po chwili mamy zainstalowaną aplikację OwnCloud.

OwnCloud na AndroidaKonfiguracja OwnCloud sprowadza się tylko do wpisaniu adresu serwera i danych do logowania. Podobnie jest z instalacja aplikacji na komputerze z tym że jest darmowa.

Zapraszam do komentowania i korzystania :).

 

Podziel się artkułem!