Jeśli zarejestrowałeś/aś super tanią lub darmową domenę na pierwszy rok to ten wpis jest specjalnie dla Ciebie! Ponieważ owszem pierwszy rok masz za symboliczną złotówkę lub wręcz za darmo, jednak odnowienie może być kosztowne. Pokażę Ci jak tego uniknąć.
Jakiś czas temu zarejestrowałem domenę .eu korzystając z promocji typu „darmowa” domena. Owszem pierwszy rok był zupełnie darmowy, później przyszła kolej na odnowienie. Domena była dla mnie ważna a z braku czasu zapłaciłem fakturę na kwotę 123zł! Później powtórka i tak oto mając domenę 3lata zapłakałem 246zł. Teraz kiedy zbliżało się kolejne odnowienie powiedziałem dość.

Poszukałem ofert u konkurencji i ostatecznie skorzystałem z oferty OVH. Jednak przeniesienie domeny .eu powiązane jest z koniecznością opłaty za transfer która jednocześnie odnawia domenę. Tak więc transfer domeny i odnowienie w OVH to koszt 27,24zł! Tak więc zaoszczędziłem 95,76zł gdybym tę kwotę chciał przeznaczyć na kolejne odnowienia to wydłużył bym ważność domeny o kolejne 3lata!

home.pl OVH
Rejestracja 0 16,33
po 2 latach 123 27,01
po 3 latach 123 27,01
po 4 latach 123 27,01
Podsumowanie 369 97,31

Jak przenieść domenę?

1. Uzyskiwanie kodu authinfo

W przypadku domen zarejestrowany w home.pl trzeba wypełnić wniosek o kod authinfo. W przypadku innych firm procedura jest zbliżona. Do rozpoczęcia procesu wymagany jest kod authinfo, bez niego nie ma możliwości wykonania transferu.

 

kod_authinfo_eu

Kod od home.pl uzyskałem po dosłownie chwili.

2. Wypełnienie formularza u nowego rejestratora

W przypadku transferu domeny wypełniamy formularz na stronie OVH i klikamy dalej.

 

rejestracja_ovh

w kolejnych krokach trafiamy w końcu na konieczność podania kodu authinfo do transferu domeny.

 

podanie_kodu

kontynuujemy proces do chwili uzyskania zamówienia, po jego opłaceniu czekamy na potwierdzenie transferu i odnowienia domeny.

 

zamowienie podsumowanie

Pozostaje nam już tylko dokonać płatności i poczekać. W moim przypadku proces przebiegł bardzo sprawnie, co potwierdzają poniższe maile.

maile

 3. Konfiguracja DNS.

Po transferze trzeba zweryfikować serwery DNS i ewentualnie skorygować ustawienia.

 

Podsumowanie odnowienia domeny z transferem

Mimo iż promocję dające nam za darmo domenę są z pozoru korzystnego, trzeba dobrze przeanalizować regulamin i zastanowić się czy są one tak naprawdę opłacalne, ponieważ w pierwszym roku koszty mogą być znikome, w następnym natomiast może się okazać ze zapłacimy kilka razy więcej za odnowienie domeny i w ogólnym rozrachunku będziemy stratni.

Podziel się artkułem!