Jakiś czas zastanawiałem się nad założeniem konta w Zintegrowanym Informatorze Pacjenta (ZIP), głównie dlatego żeby zobaczyć czy przypadkiem nie okaże się że miałem jakieś dziwne zabiegi, co niestety się zdarza. Rejestracja na portalu ZIP wymaga od nas osobistego potwierdzenia w NFZ, jako że u mnie w mieście nie ma delegatury ani POW (Punkt Obsługi Wniosków) nie śpieszyło mi się. Jednak ostatnio okazało się że będę w okolicy POW NFZ i postanowiłem założyć konto.

Co to jest ZIP?

ZIP jest tak jak wspomniałem we wstępie Zintegrowanym Informatorem Pacjenta, który gromadzi informacje o historii naszego leczenia i jego kosztach. Całość danych zebranych zaczyna się od roku 2008r.

 

Sama rejestracja na portalu ZIP jest banalnie prosta, wystarczy wejść na stronę https://zip.nfz.gov.pl/ap-portal/ i kliknąć zarejestruj się, zajmuje to do kilku minut. W praktyce podajemy podstawowe dane takie jak oddział NFZ, imię, nazwisko, nr. dowodu osobistego lub paszportu i PESEL, możemy też podać nr. telefonu jednak nie jest on obowiązkowy. Po udanej rejestracji możemy pobrać potwierdzenie w PDF i musimy udać się pod jeden z adresów jakie będą na potwierdzeniu.

W moim przypadku wypadło na Płock. W samym oddziale widać dość nowoczesny sprzęt, a panie które tam pracują nie należą do super przyjemnych, typowy obraz polskich urzędów :(. Jednak szybko zostałem skierowany do odpowiedniego pokoju gdzie Pani poprosiła dowód osobisty, po chwili dała mi do podpisania dwa dokumenty i wydała kopertę z danym do logowania.

Po powrocie do domu, z zaciekawieniem postanowiłem się zalogować, oczywiście najpierw musiałem ustawić nowe, bezpieczne hasło. Po zalogowaniu się zobaczyłem poniższy komunikat.

zip

Spodziewałem się że konto założone dzień przed potwierdzeniem i kilka godzin po akceptacji będzie zawierać już wszystkie dane, jednak niestety nie. Mogłem ustawić jedynie możliwość zmiany hasła przez e-mail, i parę innych rzeczy. Na załadowanie danych przyszło mi poczekać do następnego dnia, czyli moim zdaniem strasznie długo.

Sama historia leczenia i wizyt u lekarzy się zgadza, podobnie jak recepty.

Podsumowując przydatna rzecz, jeśli chcemy mieć kontrolę nad tym czy ktoś nas fikcyjnie nie leczy, jednak nie jest to niezbędne do życia. Mimo wszystko polecam założyć sobie darmowe konto w ZIP.

Podziel się artkułem!